0
0
0
0
vatandas.com.tr > EKONOMİ > Zorunlu BES neler getiriyor?...
05 Ocak 2017 Perşembe 13:47

Zorunlu BES neler getiriyor?

ASKON Konya Şube Başkan Vekili Ali Umur, zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi(BES) hakkında ayrıntılı bilgiler veren bir basın açıklaması yaptı

ASKON Konya Şube Başkan Vekili Ali Umur, 1000 personel ve üzeri 1 Ocak 2017’de, 250 personel ve üzeri 1 Nisan 2017’de, 100 ila 250 arası Temmuz 2017’de, 50-100 arası persanelin olanların Eylül 2017’de, diğerlerinin de 1 Ocak 2018 itibariyle uygulayacağı zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi(BES) hakkında açıklamalarda bulundu. Zorunlu bireysel emeklilik sistemlerinin kimi kapsadığını aktaran Ali Umur, “Özet biçimde söylemek gerekirse, 45 yaş altında ve çalışan tüm TC vatandaşlarını kapsıyor. Hem kamu hem de özel sektör çalışanlar için BES yasası geçerli. BES’e otomatik katılıma gelecek olursak; iş veren öncelikle müşteşarlıkça uygun görülen bir emeklilik şirketi ile anlaşıyor. Emeklilik şirketi 31 Mayıs 2016 tarihli 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunun’nun hükümlerine göre düzenlediği bir emeklilik sözleşmesi ile çalışanı emeklilik planına dahil ediyor. İşveren de bunu çalışana teblig ediyor” dedi.

SİSTEME GİRİŞ ZORUNLU ÇIKIŞ SERBEST!

Maaşlardan kesilme oranına da değinen Umur, “Çalışanların prime esas kazancının yüzde 3’ü her aybaşında çalışanın maaşından kesilerek bireysel emeklilik sistemine aktarılacak. Sistemden cayma hakkı noktasına gelecek olursak. Emeklilik planına dahil olduğunuz tarihi takiben, ikinci aydan sonra sözleşmeden cayabilirsiniz. Yani sisteme giriş zorunlu, ancak çıkış serbest. Cayma hakkını kullanırsan para iadesi alabiliyorsunuz. Katkı payları 10 iş günü içerisinde çalışana iade edilmek durumunda. Ancak, sistemden ilk 3 yıl içerisinde çıkarsanız kesinlikle devlet katkısı alamıyorsunuz” diye konuştu.

YÜZDE 25 DEVLET KATKISI VAR

Umur, “Bu sistemin normal BES’ten farkına gelecek olursak; bilindiği üzere 1 Ocak 2013 tarihinden itibaren kişililer tarafından bireysel emeklilik sistemine ödenen katkı paylarının yüzde 25’ine karşılık gelen tutarlar, devlet katkısı olarak hesaplanıyor. Burada bir değişiliklik yok. Zorunlu BES’te yüzde 25 devlet katkısı yine var; farkı olan şu; çalışanın cayma hakkını kullanmaması halinde, sisteme girişte bir defaya mahsus olmak üzere, 1000 TL ilave devlet katsısı sağlanacak. Emeklilik hakkının, kullanılması halinde hesabında bulunan birikimini en az 10 yıllık, yıllık gelir sigortası sözleşmesi kapsamında almayı tercih eden çalışana, birikimin yüzde 5’i karşılğıı ek devlet katsı ödemesi yapılıyor.3 ila 6 yıl arasında sistemden çıkanlar, devlet katkısındaki birikimlerinin yüzde 15’ini, 6 ila 10 yıl arasında çıkanlar yüzde 35’ini, 10 yılını tamamlayanlar yüzde 60’ını alabiliyor” ifadelerini kullandı.

“Mevcut bireysel emeklilği olanlar ne yapacak?” sorusunu da açıklayan ASKON Konya Şube Başkan Vekili Ali Umur, “Otomatik katılım sistemine katılmak zorunlu ve 45 yaş altı tüm çalışanlar işverenleri tarafından otomotik olarak sisteme sokulacak. Eğer iki tane BES’iniz olsun istemiyorsanız, iki ay sonra otomatik sistemden çıkabilirsiniz. Ya da isteyen hem otomotik katılımda kalıp hem de mvcut BES’ini devam etttirebiler. Böylece iki BES’i olmuş olur. Bir de iş yeri değiştirme durumu var. Çalışanın iş yeri değişmesi halinde yeni iş yeri bu madde kapsamında bir emeklilik planı var ise çalışanın önceki birikimi de sistemde kazandığı emekliliğe esas süresi yeni iş yerindeki emeklilik sözleşmesine aktarılır” dedi.

Katkı paylarının ödenmesi noktasına da değinen Umur, “İş veren en geç çalışanın maaş gününde kanun hükümleri uyarınca katkı payını emeklilik şirketine aktarmak durumunda. İşveren katkı payını zamanında zamanında şirkete aktarmaz veya geç aktarırsa çalışınanın birikiminde oluşacak parasal kayıplardan bütünüyle sorumlu olacak. ‘Daha çok birikim yapmak istesem daha yüksek kesinti talep edebilir miyim’ diyenler var. Evet otomotik katılımı ilişkin emeklilik sözleşmesinde belirlenen tutardan daha yüksek bir tutarda kesinti yapılmasını iş verenden talep edebilirsiniz. Ayrıca cayma hakkını kullanmak istemiyorsanız da, müsteşarlıkça belirlenen hallerde katkı payı ödemesine ara verilmesini talep edebilirsiniz” diye konuştu. Maaşlardaki kesintiye de değinen Umur, “Maaşlardaki kesinti olacak. Çalışanın katkı payı prime esas kazancının yüzde 3’üne karşılık gelen tutar olacak. Bu oranı iki katına kadar artırmaya. Yüzde 1’ine kadar azaltmaya veya katkı payına maktu limit getirmeye bakanlar kurulu yetkili olacak. Bu tutar en geç çalışanın ücretini ödem gününü takip eden iş günü işveren tarafından şirkete aktarılacak. İşveren katkı payını zamanında şirkete aktarmaz veya geç aktarırsa; çalışanın birikiminde oluşan parasal kayıptan sorumlu olacak. Çalışan otomotik katılıma ilişkin emeklilik sözleşmesini belirlenen tutardan daha yüksek bir tutarda kesinti yapılmasını işverenden talep edebilecek” dedi. Umur, “Biresyel emekliliğin takibi e-devlet sistemi e hizmetler bölümündeki emeklilik gözetim merkezinden sekmesinde, biresyel emeklilik sistemi devlet katkısı kullanım ve limit bilgisi sorgulamadan bakabilece” diye konuştu.

 

Facebook ile yorum yap

Site içerisinden yorum yap

Adınız Soyadınız :
Mesajınız :
Bu habere yorum eklenmemiştir.

İLGİ GÖREN HABERLER