Savcılığa suç duyurusu yağıyor!

Yılbaşı gecesi sosyal medyada yaptığı paylaşımla Müslümanları zan altında bırakan E. Y. ve onun paylaşımı altında Konyalıları karalayan D. P. hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunuldu

31 Aralık 2016 akşamı İstanbul’da yaşanan patlamaya dikkat çekerek, tüm Müslümanları zan altına sokacak şekilde, “Müslüman yılbaşı kutlamaz diyerek Allahu Ekber nidaları ile Reina’ya dalan Müslüman, 39 kişiyi öldürdü…” paylaşımı yapan E. Y. İsimli şahıs ve onun paylaşımının altında Konya’ya, Konyalılara ve rahmetli Prof. Dr. Necmettin Erbakan’a küfreden D. P. hakkında Savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

 

‘ÜLKENİN BİRLİĞİ VE DİRLİĞİ HEDEFLENİYOR’ DENİLDİ

Şüpheli E. Y. hakkında savcılığa yapılan suç duyurusunda, “Şüpheli Konya’da magazin yayıncılığı ve reklamcılıkla uğraşmaktadır. Facebook sosyal medya hesabında çok sayıda takipçisi bulunmaktadır. 31 Aralık 2016 tarihinde Reina isimli gece kulübünde bulunan insanlara yapılan saldırı ve 39 kişinin ölümü sonrasında pek çok sosyal medya hesabından sanki bu terör saldırısı kullanılarak toplumun planlı olarak ayrıştırılması ve çatıştırılması noktasında çok sayıda paylaşımda bulunduğu bilinmektedir. Anılan paylaşımlarla farklı yaşam tarzlarına sahip kişilerin ayrıştırılması ve çatıştırılmasının amaçlandığı açıktır. Böylece ülkemizin birliği ve dirliği hedeflenmektedir. Bu ortamda şüpheli “Müslüman yılbaşı kutlamaz diyerek Allahu Ekber nidaları ile Reina’ya dalan Müslüman, 39 kişiyi öldürdü…” şeklinde paylaşımda bulunmuş, sonra yayınladığı videoda da paylaşmanın arkasında olduğunu ifade etmiştir.

Yapılan çirkin saldırının İslam’la Müslümanlarla ya da Müslümanlıkla ilgisi olamaz. İslam dini savaş gibi çok istisnai bazı haller dışında insan öldürmeyi kesin olarak yasaklar. Bir masumu öldürmeyi bütün insanlığı öldürmekle eş tutar. Şüpheli, terör saldırısı sonrasında tüm Müslümanları itham eder şekilde paylaşımda bulunarak kin ve düşmanlığa tahrik etmiştir. Böylece içinde bulunulan hassas ortamda yoğun takipçi kitlesi sayesinde kamu güvenliği açısından açık ve yakın bir tehlikenin ortaya çıkmasına neden olmuştur. Bu fiillerini yayın yoluyla ve nitelikli şekilde işlemiştir.

Arz ettiğim nedenlerle re’sen tespit edilecek hükümler yanı sıra 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun 216. ve 218. maddeleri de nazara alınarak şüpheli hakkında kamu davası açılmasını talep ederim” denildi.

D. P., “S… ET ŞU KONYALILARI, B… YESİNLER” DEMİŞTİ

Konya Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2017/36 soruşturma sayılı dosyası şüphelisi E. Y.’nin paylaşımının altında yorumda bulunan ve böylece tüm Konyalılara yayın yoluyla hakaret eden D. P. hakkında savcılığa yapılan şikayet dilekçesinde ise, “Şüphelinin, “E. Y.’cığım, s… et şu pis Konyalıları. 10 dakikalık kaydını dinledim. B… yesinler. Erbakan’ı tepemize çıkaranlar yüzünden 1980 Konya mitinginden beri boynumuzu yere eğdi bu yobaz itler. Vizyonsuz moruk babaları onlara para versin önce. Söbü kafalılar. Yeter be eee…” şeklindeki yorumu kaynak gösterildi.

Şüphelinin bu paylaşımının Reina isimli eğlence mekanının 31 Aralık 2016 akşamı gerçekleşen katliam sonrasında bu katliamın Müslümanlar tarafından yapıldığı iddialarını eleştiren kişilere bir cevap olarak yapıldığı belirtilen suç duyurusunda, “Şüphelinin bu paylaşımı ile Konyalılara hakaretin ötesinde henüz acının çok taze olduğu günlerde mütedeyyin Konya algısı üzerinden ülkemizdeki farklı düşüncelerdeki insanların birlikte yaşama ve huzur ortamını hedeflediği değerlendirilmektedir” denildi.

Öte yandan Konya'daki çeşitli sivil toplum kuruluşları da Konya'ya ve Müslümanlara hakaret yapıldığı gerekçesi ile savcılığa suç duyurusunda bulunmaya hazırlanıyor. 

     

RASİM ATALAY

 

http://www.vatandas.com.tr/ Adresinden 20/04/2018 - 17:46 tarihinde yazdırılmıştır.

Yazdır