0
0
0
2
vatandas.com.tr > GÜNDEM > Pakpen'e Uluslararası Operasyon...
29 Aralık 2016 Perşembe 11:32

Pakpen'e Uluslararası Operasyon

Pakpen'e uluslararası çapta ekonomik operasyon iddiaları gündeme bomba gibi düştü. Konya Sanayisine büyük darbe vuracak operasyonun ayrıntılarına VATANDAŞ ulaştı.

Konya’da kurulup PVC kapı-pencere, endüstriyel boru üretiminde bir dünya markası halini alan ve Türkiye’nin ilk 500 firması içerisindeki Pakpen’e uluslararası çapta ekonomik operasyon iddiaları gündemi karıştırdı. Özellikle doğalgaz boruları üretiminde dünyada ilk 5’e giren firmaya Türkiye’de aktif olarak çalışan İtalyan ortaklı bir banka tarafından kıskaç uygulandığı iddiası, akıllara Pakpen’e rakipleri tarafından bir operasyon uğraşında olunduğu düşüncesini getirdi. Pakpen sektöründe dünyada önemli bir pazara sahip. Sahadan çekilmesiyle İtalyan boru firmasının önü açılmış olacak. Avrupa’daki rakiplerinin  Türkiye’deki bankalar yoluyla da Pakpen ile uğraştığı bir dönem gündeme gelmişti. Durum böyle iken Pakpen’in bu savaşta yalnız bırakılması ciddi eleştiriler aldı. Cumhurbaşkanı’nın da konudan haberdar olduğu Pakpen için devreye girdiği iddia edilirken, Konya’daki sanayi ve siyasi otoritelerin sessiz kalması kafaları karıştırdı. Konunun uluslararası bir çapa bürünmesi ortaya milli çıkarların önceliğini ve duruma firma bazlı değil milli bir dava olarak bakılması gerektiğini ortaya serdi.

KONYA SANAYİSİNE BÜYÜK DARBE

Türkiye’nin boruda dışa bağımlılığının önüne geçen Pakpen’in yalnız bırakılmaması elzem hale geldi. Nitekim Pakpen’in Konya’daki üretim tesislerinde binden fazla çalışanı ve toplamda 3 bine yakın bayisi bulunuyor. Dolayısıyla bu 30 bin kişinin etkilenmesi anlamı taşıyor. Aynı zamanda Pakpen Türkiye’de ilk 500’e giren Konyalı 10 firmadan bir tanesi. Bu durumda akıllara, “Konya’nın ilk 500’de olan dev firmasına bugün sahip çıkılmazsa, sanayimizin gelişmesini kimse beklemesin” düşüncesi geldi. Ayrıca Bu kapasitedeki bir firmanın yok edilmesi Konya sanayi için ağır darbe olarak nitelendirildi. Duyarlı sanayiciler Pakpen gibi bir değerin yalnız bırakılmayıp, daha da iyi yerlere gelmesi için çalışılması gerektiğini dile getirdi.

 

İbrahim Çiçekçi’nin köşe yazısı için tıklayınız

Vatandas.com.tr - ÖZEL

Facebook ile yorum yap

Site içerisinden yorum yap

Adınız Soyadınız :
Mesajınız :
21:23 Hakan Keleş 02 Ocak 2017 Pazartesi 21:23
Ben Kocaeli bayisiyim yaklaşık 22 senedir Pakpen ürünlerini gururla müşteriye satıyoruz milli bir markamız olan pakpene millet olarak sahip çıkma zamanı eğer böyle alçak bir tuzak kurulmuşsa bankalar tarafından devletimiz gereğini yapmalı Mehmet TUZA ve ailesi bu ülkenin önemli değerlerinden biridir...
05:18 tacettin nehir 30 Aralık 2016 Cuma 05:18
bırakın konyayı türkiye ayagı kalkması lazım odalar dernekler federosyonlar konya ticaret odası harekete gecir ülkeyi döviz kazandırıyor ülkeyeeeee

İLGİ GÖREN HABERLER