0
0
0
0
vatandas.com.tr > YEREL GÜNDEM > Karbonmonoksit zehirlenmelerine dikka...
09 Ocak 2017 Pazartesi 11:55

Karbonmonoksit zehirlenmelerine dikkat

Lodoslu havalarda karbonmonoksit zehirlenmelerinin arttığına dikkat çeken Konya Halk Sağlığı Müdürü Dr. Hasan Öznavruz, zehirlenmelerin önüne geçebilmek için yapılması gerekenleri anlattı

Kış aylarının gelmesiyle birlikte özellikle lodoslu havalarda karbonmonoksit zehirlenmelerinde önemli artış gözlemleniyor. Özellikle sobaların uygun şekilde yakılmaması, boru ve bacaların sıklıkla temizlenmemesi, şofbenlerin yanlış kullanılması ve havalandırmanın yeterli olmamasının karbonmonoksit zehirlenmelerine sebep olduğunu belirten Konya Halk Sağlığı Müdürü Dr. Hasan Öznnavruz, “Her yıl yüzlerce insanın ölümüne, kalıcı hasarlara ve sakatlıklara sebep olan karbonmonoksit renksiz, kokusuz, tatsız bir gaz olması sebebiyle fark edilmesi zordur. Bu özelliğinden dolayı sessiz katil olarak adlandırılmaktadır. Karbonmonoksit zehirlenmelerine neden olan çeşitli kaynaklar bulunur. Bunlar; doğalgaz ve benzin, propan, gazyağı, odun, kömür gibi karbon içeren yakıtlardır. Zehirlenmelerin sebepleri bu yakıtların varlığı değil, yanlış kullanılmalarıdır” dedi.

Karbonmonoksitin solunduğunda kandaki oksijenin yerini aldığını, bunun sonucu olarak da oksijen aççığının ortaya çıktığını ve hücrelerin öldüğünü söyleyen Öznavruz, “Kalp, beyin gibi hayati organlara oksijen gitmesi azalır, bu organların işlevlerini yerine getirmesi engellenir. Karbonmonoksitin yüksek düzeyde alınması halinde birkaç dakikada ölüme sebep olur. Karbonmonoksit zehirlenmelerinin belirtileri çok ayırt edici olmayabilir. Bazen grip ve gıda zehirlenmeleriyle karıştırılabilinir. Kişiden kişiye değişen belirtiler gösterebilmesine rağmen genel bazı belirtiler şunlardır; Oksijen yetersizliği nedeniyle deride kırmızılaşma, kısa soluk alma, göğüste sıkışma, halsizlik, baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma, kaslarda halsizlik,  genel halsizlik ve bilinç kaybıdır. Grip ile belirtileri aynı olsa da karbonmonoksit zehirlenmelerinde ateş görülmemektedir. Karbonmonoksit zehirlenmelerinden korunmak zor değildir. Ancak  bu tür zehirlenmeler hakkında bilgi sahibi olunmalı ve gerekli tedbirler alınmalıdır” ifadelerini kullandı.

Öznavruz, alınabilecek başlıca tedbirleri de şu şekilde sıraladı:

-Lodoslu havalarda kesinlikle soba yakılmamalıdır. Soba zehirlenmelerinin çoğunluğu lodoslu havalarda yakılan sobalardan kaynaklanmaktadır.

-Sobalı odalarda yatılmamalı, zorunlu hallerde sobanın söndüğünden emin olunmalıdır.

-Sobalar mutlaka üstten tutuşturularak yakılmalı, soba kovaları tam doldurulmamalı, kovadaki tamamen yanmamış kömürün üzerine kömür ilave edilmemeli,

-Soba borularının ve bacalarının sıklıkla temizliğinin yapılması gereklidir.

-Şofbenlerin mutlaka baca bağlantıları olmalı, ve havalandırmasının yeterli olması gereklidir.

-Şofben zehirlenmeleri yeterli havalandırmanın olmaması nedeniyle oksijen oranının düşmesi ve karbonmonoksit oranının yükselmesi sebebiyle gerçekleşmektedir.

-Oturduğunuz ve uyuduğunuz yerde yüksek standartlarda karbonmonoksitdedektörü monte ettiriniz. Bu dedektör yüksek yerde olmalıdır. Çünkü CO (karbonmonoksit) yüksekte birikir.

-Arabanızı motoru çalışırken kapalı garajda bırakmayınız.


        
 

 

Facebook ile yorum yap

Site içerisinden yorum yap

Adınız Soyadınız :
Mesajınız :
Bu habere yorum eklenmemiştir.

İLGİ GÖREN HABERLER