0
0
0
0
vatandas.com.tr > GÜNDEM > Davutoğlu’ndan kilit açıklamalar!...
12 Ocak 2017 Perşembe 11:52

Davutoğlu’ndan kilit açıklamalar!

Eski Başbakan Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, darbe komisyonunun sorularını yanıtladı. Davutoğlu, orduyu cuntalaşmaya karşı uyardığını, Fethullah Gülen’le neden görüştüğünü ve dahasını verdiği yanıtlarla açıkladı

Vatandaş’ın ulaştığı bilgilere göre Eski Başbakan ve AK Parti Konya Milletvekili Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Rus uçağının düşürülmesi, Fethullah Gülen ile görüşmesi, darbe girişimiyle ilgili orduyu uyarması ve MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın ifadeye çağırılması konularının sır perdelerini, darbe komisyonunun sorularına verdiği yanıtla araladı.

Eski Başbakan ve Konya Milletvekili Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, darbe komisyonunun sorularına 71 sayfalık yazılı yanıt verdi. Davutoğlu, Rus uçağını düşüren pilotun FETÖ üyesi olmadığı bilgisinin Genelkurmay Başkanı (Hulusi Akar) tarafından kendisine iletildiğini iletildiğini dile getirdi.

RUS UÇAĞINI DÜŞÜREN PİLOT, FETÖ’CÜ DEĞİLMİŞ!

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili TBMM Araştırma Komisyonu'na bilgi verdi. Rus uçağının düşürülmesiyle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Davutoğlu, uçağı düşüren pilotun FETÖ üyesi olmadığının belirlendiğini dile getirdi. Davutoğlu, şöyle konuştu: "Talimatını verdiğim angajman kuralları Rusya dahil hiçbir ülkeyi hedef almamıştır, ancak aynı angajman kuralları hangi ülkeden olursa olsun savaş şartlarındaki bir ülkeden hava sahamızı ihlal eden bütün hava araçlarını kapsamıştır. Bu olayda uçağı düşüren pilotun FETÖ/PDY ile irtibatlı olup olmadığı hususuna gelince, angajman kuralları konusunda talimat veren bir Başbakanın, Genelkurmay Başkanı ya da Hava Kuvvetleri Komutanı'nın, bu angajman kurallarının hangi askerimiz tarafından nerede ve ne zaman uygulanacağı konusunu öngörmesi mümkün değildir. Pilot ya da TSK mensubunun örgüt bağlantısı varsa tetkik edilmesi gerektiğini söyledim. Genelkurmay Başkanımız daha sonraki görüşmemizde pilotun geçmişini ve ilişkilerini araştırdıklarını ve somut bir irtibat tespit edilemediğini bildirmiştir."

FETHULLAH GÜLEN İLE YAPTIĞIM GÖRÜŞMEDEN ERDOĞAN’IN HABERİ VARDI

Ahmet Davutoğlu, Fethullah Gülen ile görüşmesinin gerekçesini anlatırken "2013 BM Genel Kurulu toplantısına seyahatim öncesinde Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığımız değerlendirmede, bu yapının gittikçe artan bir şekilde Türkiye karşıtı çevrelerce kullanılmaya müsait hale gelmesi hasebiyle, Gülen'in daha önce yapılan çağrılar çerçevesinde Türkiye'ye getirilerek kontrol altına alınmasının gerekli olduğu kanaatine vardık" ifadelerini kullandı.

MİT MÜSTEŞARI FİDAN’IN İFADEYE ÇAĞIRILMASI

MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın ifadeye çağrılmasıyla FETÖ'yle ilgili kanaatinin somut şüpheye dönüştüğünü vurgulayan Davutoğlu, şu ifadeleri kullandı: "Bu olay, o döneme kadar daha çok dini cemaat ve sivil toplum hareketi olma nitelikleriyle öne çıkan bu yapının gerçek niteliği ve hedefleri konusundaki soru işaretlerini pekiştirdi."

AKAR’A CUNTALAŞMA OLABİLECEĞİNİ SÖYLEMİŞTİM!

Davutoğlu, Başbakanlık görevinden ayrılmadan önce Genelkurmay Başkanı Hulusi Akar ile yaptığı görüşmede cuntalaşma faaliyetlerinin doğurabileceği riskleri anlattığını aktardı. Davutoğlu, açıklamasında şunları söyledi: "2015 bahar ayı başlarında girdiğimizde Genelkurmay Başkanımıza 2016 YAŞ'ı için yürütülen çalışmaların hızlandırılması talimatını vermiştim. Başbakanlık görevinden ayrılmadan önceki son görüşmemizde de Genelkurmay Başkanımızla devletimizin bekası ve ülkemizin güvenliği konusundaki kanaatlerimi ve etrafımızdaki ateş çemberi ile ilgili kaygılarımı paylaşmıştım. Bu ateş çemberi içinde TSK'nın etkin ve milli kurum niteliği ile mevcudiyetinin en önemli teminatlarımızdan biri olduğunu, ordumuzun içinde paralel yapı ya da başka niteliklerle ortaya çıkacak her türlü cuntalaşma faaliyetinin doğurabileceği riskleri, Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde yaşanan İttihat Terakki ve Halaskaran-ı Zabıtan kutuplaşmasının Balkanları kaybetmemizdeki etkisine de atıfta bulunarak paylaştım."

sputniknews

Facebook ile yorum yap

Site içerisinden yorum yap

Adınız Soyadınız :
Mesajınız :
Bu habere yorum eklenmemiştir.

İLGİ GÖREN HABERLER